Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Prezentujemy wydarzenia plenerowe organizowane lub współorganizowane przez ZPKWŁ w dniach 25-26 lipca 2025. Serdecznie zapraszamy na spotkania z nami!.

19 lipca 2025 roku w Puszczy Mariańskiej odbyło się wydarzenie edukacyjne dotyczące nocnych motyli i innych owadów organizowane przez ZPKWŁ Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych oraz Galerię „U Nas”. Uczestniczyło w nim około 50 osób, zarówno dzieci jak i dorosłych.

W sobotę 19 lipca odbył się pierwszy rajd rowerowy zorganizowany przez Klub Sportowy „Amatorzy” Zapolice w ramach realizacji zadania publicznego Województwa Łódzkiego „Odkrywaj Łódzkie 2025”. Jednym z Partnerów projektu jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Nadpilicznych Parków Krajobrazowych zaprasza na ostatnią w tym roku „Noc lelków” w Spalskim Parku Krajobrazowym, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach.

Źródło „Niechmirów” objęte jest ochroną prawną w formie pomnika przyrody. Oddalone o ok. 1 km od koryta rzeki, wypływa w strefie przystokowej płaszczyzny równinnej terasy dennej doliny Warty. Stanowi przykład wypływu wód podziemnych na powierzchnię o charakterze naporowym. Woda wydostaje się na powierzchnię pod ciśnieniem, z dużą energią, co powoduje spektakularny efekt pulsowania. Wypływająca ze źródła woda daje początek strumieniowi. Źródło „Niechmirów” stanowi najwydajniejsze i najlepiej eksponujące się w krajobrazie źródło w obszarze Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

Wydarzenia plenerowe organizowane lub współorganizowane przez ZPKWŁ w dniach 19-20 lipca 2025. Serdecznie zapraszamy.

Pod koniec deszczowego tygodnia, w piątek 11 lipca 2025 r., w siedzibie Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich odbyły się świecenia nocne – wydarzenie skierowane do najwytrwalszych miłośników przyrody, którzy pomimo niepokojących prognoz, pojawili się aby zgłębić wiedzę o niezwykłej grupie zwierząt jaką są nocne motyle. Wieczorne spotkanie rozpoczęło się od prelekcji o biologii motyli nocnych. Jacek Nowak – pasjonat, badacz motyli i zarazem nasz prelegent przybliżył najważniejsze cechy Heterocera - różnoczułkich, jak określa się po łacinie tę grupę zwierząt. Różnoczułkie (czyli motyle nocne) w odróżnieniu od motyli dziennych (nazywanych dla odmiany - Rhopalocera, czyli w tłumaczeniu dosłownym – buławkoczułkie), rozróżnia właśnie budowa czułków i jest ona kluczowa w oznaczaniu, bowiem istnieje wiele gatunków ciem, które spotkamy w ciągu dnia, np. kraśniki, przezierniki, niektóre sówki i miernikowce. Jednym z ostatnich sensacji spotykanych w naszych ogrodach jest „polski koliber”! A w zasadzie motyl nocny Fruczak gołąbek spotykany za dnia wśród kwiatów, który potrafi zawisnąć w powietrzu szybko poruszając skrzydełkami, co sprawia, że niektórzy dopatrują się w nim kolibra.

W niedzielę, 13 lipca Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Oddział Nadpilicznych Parków Krajobrazowych brał udział w zorganizowanej przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim - „Słodkiej Niedzieli” w Skansenie Rzeki Pilicy.

W piątek, 11 lipca Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Oddział Nadpilicznych Parków Krajobrazowych zorganizował warsztaty entomologiczne „Świetlik Moszczenica”, czyli nocne świecenia owadów.
Spotkanie składało się z dwóch części.
W pierwszej z nich Zbigniew Mocarski, entomolog z ogromną wiedzą, opowiedział o świecie owadów. Wprowadził nas w świat motyli dziennych i nocnych, pokazał różnice między nimi, zarówno w wyglądzie jak i w ilości gatunków. Można było zobaczyć część zbioru motyli, którą od wielu lat zbiera prowadzący.
Najmłodsi uczestnicy mogli wtedy wykazać się swoją kreatywnością i pomalować przygotowane wcześniej kolorowanki z motylami.

Za nami kolejna edycja "Przedborskiej Dychy". W konkurencjach biegowych wzięło udział ponad 200 biegaczy. Oprócz biegu głównego na 10 km zorganizowano również szereg biegów dla dzieci i młodzieży na różnych dystansach. Biegowi głównemu towarzyszyła także konkurencja nordic walking na tym samym dystansie.